American Frontier

the code of the west

Vytvořit účet Informace o prostředí

Chovatelé koní

Kategorie: Povolání

Chovatelé koní

Ač je práce s koňmi velice náročná, je potřeba zajistit pohyb koňského trhu. Nechceme přece, aby se lidi dopravovali všude pěšky! Této zásluhy můžeme vděčit právě chovatelům, kteří zajišťují nejen chov koní, ale i přísun zahraničních plemen a ochočení divokých koní. Chovatelé mohou pořádat různé akce, ať už samotný prodej, tak i menší závody. Tímto způsobem mohou nalákat zájemce a nabídnout jim nějakého toho nepřežvýkavého kopytníka.

Chovatelský spolek

Každý správný chovatel by měl být i členem chovatelského spolku, který slouží pro vzájemnou komunikaci a výpomoc mezi ranči. Avšak nelze se na tyto výhody spolku spoléhat. Součástí spolku jsou totiž i chovatelé, kteří mohou být značnou konkurencí. Tuto instituci má na starost vedoucí spolku (admin), který nejen potvrzuje připouštěcí plán (potvrzování/zamítání hříbat), ale je i pořadatelem akcí jako jsou aukce, větší závody a výstavy, kterých se může účastnit i jezdci mimo chovatelský svět.

 

Ranče a jejich administrativa

Na samotném vrcholu trhu se o první místo přetahují dva ranche. Každý z nich má svého hlavního chovatele, který se stará o chod ranče. Je taktéž pořadatelem různým menších akcí, které musí důkladně naplánovat a ohlásit vedoucímu spolku chovatelů. Jeho další starostí je samotný nákup a prodej koní. Koně dovezení ze zahraničí budou mít výhodnější cenu pro vlastníky rančů a zároveň se může jednat o kousky, které by potřebovali nějaký ten trénink. Ač se zdá povolání hlavního chovatele administrativní záležitost i on sám se podílí na práci s koňmi. Je fajn mít přehled o svých koních tím, že je párkrát navštíví. Peníze vydělané rančem jdou přímo hlavnímu chovateli a je na něm jak s nimi naloží. Neměl by však opomenout vyplátu svých zaměstnanců, jinak by mohli přejít ke konkurenci! 

Informace o koních potřebné pro chovatele

Stárnutí koně

Koně v rp stárnou rychleji než v reálném světe. 1 reálný rok = 2 roky koně. Hříbě je většinou u matky do 6 měsíců života (3 reálných měsíců) a poté je odstaveno a kobyla může být opět pracovně využívána.

0-1 rok - hříbě

1-2 roky - roček (začíná lehký trénink)

2-3 roky - dvouletý (lze být osedlán)

3-15 let - dospělý 

15 - 20 let - starší dospělý

20+ - starý kůň 

Jak honza ke koni přišel

Dovoz ze zahraničí a prodej

Pravidelně se v přístavu objeví loď, která pro chovatele velice důležitý náklad. Koně ze všech koutů světa různých plemen jedou do Grandory otestovat své síly. Za výhodnou cenu jsou nabízeni právě chovatelům, kteří o jejich osudu rozhodnou. Takovýto majestátní býložravec může být využit nejen do chovu, ale i může být prodán soukromě či na dražbě. Zájemce o koně může s chovatelem smlouvat nebo vyměnit kus za kus (s možným doplatkem). Smlouvat nelze, když je kůň prodáván na dražbě. Nechtěné kusy, které zabírají místo ve stáji, lze prodat za nějaký peníz do zahraničí.

Chov

Jednou z možností, jak si zaplnit stáje a mít co nabídnout, je skrz samotný chov koní. Jak již bylo zmíněno, připouštěcí plán potvrzuje vedoucí spolku a nelze zkřížit dva koně bez jeho povolení. Chovatel může majitelům koní, podílejících se aktivně na chovu, nabídnout chovného hřebce, či klisnu (za tuto službu si může účtovat poplatky - připouštěcí poplatek/prodej hříběte). Březost trvá 4 měsíce a během tohoto období je potřeba, aby byla v klidu (nelze na ni jezdit, ale může být prodána). Kobyla může být znovu březí 6 měsíců po porodu. Stáří koně taktéž hraje svou roli. Kůň může mít svého potomka nejdříve ve 3 letech a nejpozději v 20 letech. 

Genetika může zamíchat s osudem koně. Vlastnosti se dědí podle aritmetického průměru ([%vlastnost matky + %vlastnost otce] /2) a barva na základě genetického výpočtu, kdy se zapomocí mendelova křížení vypočítá procentuální pravděpodobnost určitých zbarvení a na základě toho si majitel budoucí matky hodí kostkou (čím vyšší číslo tím větší pravděpodobnost méně pravděpodobného zbarvení). Pohlaví je taktéž na základě hodu kostkou (sudé - kobylka, liché - hřebeček). Záleží na štěstěně, zda-li se k chovateli přiloní či se k němu otočí zády (veškeré propočty dělají admini).

AKCE SPOJENÉ S KOŇMI

Dražba

Jednou za čas probíhá dražba koní, kde jakýkoliv účastník může přihazovat na nabízené koně. Koná se na předem určeném místě. 

Závody

Otestovat schopnosti koní může kdokoliv, nejen chovatelé. Závody mohou být jak menších i větších měřítek (záleží na počtu zúčastněných a na odměně za vítězství). Na to, aby se jeden mohl takového závodu zúčastnit musí nejdříve zaplatit přihlášku do závodu, kde registruje sebe i svého koně a splňovat podmínky (kůň musí mít danou dovednost v předem určeném rozmezí %) . Méně výnosnější závody může pořádat jakýkoliv hlavní chovatel a to kdykoliv a kdekoliv. Větší závody zpravidla pořádá vedoucí spolku. Bývají vyhlášeny výrazně dopředu a konají se na určitých místech. Ač jsou přihlášky o něco dražší, výhra je za to o něco tučnější.

Výherce závodu nebývá vždy ten, co má u koně v dovednostech na profilu nejvyšší dovednost, ale na základě náhody (hod kostkou - nejvyšší číslo = výherce, při stejném čísle rozkol dalším hodem kostkou). 

Typy závodů

Dostihy - Zahrnuje oběh kolem dostihového oblouku. Kratší trať 1000-1800 m testuje především rychlost koní a delší tratě 2000-2400 testuje jejich výdrž.

Military (všestrannost) - Trať se skládá z různých překážek, které mohou být i překvapivě těžké. Testuje především obratnost. Čím těžší překážky, tím více % kůň potřebuje na registraci.

Barrel race - Ač se může obíhání tří barelů zdát jakkoliv je to především zkouška obratnosti a rychlosti zároveň. Obdobně je tomu i u Pole bending, kdy místo smyček kolem barelů musí účastník projet slalom mezi tyčemi.

Trail - O dost mírumilovnější způsob soutěže s koňmi. Porota soudí, jak daná dvojice zvládá různé překážky s důrazem na chování koně a spolupráci s jezdcem. Testuje především inteligenci.